Trend ekologiczny – zrównoważona moda

Przesiadamy się z samochodu na rower, jednorazowe foliówki zamieniamy na torby wielokrotnego użytku, a plastikowe słomki powoli odchodzą w zapomnienie – kryzys klimatyczny niewątpliwie zmienił podejście większości z nas do tematu ekologii i zdegradowanego środowiska naturalnego. Również w branży odzieżowej zachodzą zmiany związane z zaangażowaniem w tzw. zrównoważoną modę. Jak skutecznie wprowadzić zielony trend do naszych szaf?

Mniej znaczy więcej

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, co i w jakiej ilości kupujemy. Wszechobecne sieciówki wspierane przez kulturę konsumpcjonizmu sprawiają, że nabywanie nowych ubrań traktowane jest momentami jako hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu czy antidotum na stres. Modę postrzega się w kategoriach marketingowych, najpopularniejsze jest to, co uznaje się za trend i natychmiastowo staje się hitem komercyjnym wśród masowych odbiorców. Właśnie – zadajmy sobie pytanie, czy chcemy być tylko jednostką wśród wielkiej, kapitalistycznej masy? Czy rzeczywiście potrzebujemy tylu ubrań? Podejdźmy do mody inaczej i zamiast co tydzień wybierać się do galerii handlowych w poszukiwaniu nowych rzeczy, potraktujmy ją bardziej jako coś ekskluzywnego, a oszczędzimy nasz portfel i środowisko.

Czytajmy metki

Na dłuższą metę bardziej opłacalne jest zainwestowanie w produkt wysokiej jakości, który starczy nam na lata, niż częste, nawykowe kupowanie rzeczy nadających się do wyrzucenia po kilku założeniach. Wartościowe zakupy oferują nam producenci, którzy stawiają na jakość surowców i materiałów, ochronę środowiska podczas procesu produkcji, sprawiedliwie ustalanie cen – korzystajmy z tych ofert, pojawia się ich coraz więcej na rynku. Dokształcajmy się, informujmy nawzajem, czytajmy o markach, ich filozofii i etyce pracy, sprawdzajmy, jakie warunki firma zapewnia pracownikom. Kupujmy ubrania, w których skład wchodzi bawełna organiczna czy organiczny len, albo takie, którym dane zostało „drugie życie” – stworzone są z włókien z recyklingu.

Organiczna bawełna to eko-trend wśród materiałów

Organiczna bawełna to eko-trend wśród materiałów

Trend na drugie życie ubrań

Jeżeli postulat minimalistycznego ograniczenia liczby ubrań jest dla kogoś nie do przyjęcia, można dalej zaopatrywać się w nowości do szafy, jednak zmieniając źródła ich pochodzenia. By nie obciążać środowiska naturalnego wystarczy zaopatrywać się w ubrania z second-handów, sklepów, którymi przepełnione są wielkomiejskie osiedla, a więc o dostęp do nich nietrudno. Moda vintage to trend, który przeżywa swoją odnowę, a w ubrania„lumpie” nabyć można retro ubrania, które są niepowtarzalne, naznaczone klimatem minionych epok. Równie dobrą metodą jest wymiana ubrań z koleżankami, bądź za pośrednictwem serwisów internetowych – oddajemy to, co nam się znudziło, przy okazji zyskując nową „kolekcję” do swojej szafy. Nie wyrzucajmy ubrań do śmietnika – parę kroków dalej możemy natrafić na pojemniki gromadzące używane ubrania, które trafiają do potrzebujących.

Jak widać, nie trzeba wiele, by stać się częścią „zielonego trendu”. Jednostkowe działania takie jak ograniczenie ilości kupowanych ubrań, dawanie im „drugiego życia” czy edukowanie się na temat producentów sprawia, że stajemy się świadomymi konsumentami mody. Co jednak najważniejsze, musimy zmienić sposób myślenia o środowisku naturalnym, poprzez uświadomienie sobie, że jesteśmy jego częścią, a ratując je przed degradacją – ocalamy także nas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *